116_Administracinis pastatas Žvėryne

Tipas: administracinio pastato konkursinis projektas
Vieta: Vilnius, Lietuva
Laikas: 2018
Autoriai: Mantas Olšauskas, Donatas Cesiulis, Ieva Cicėnaitė, Jūratė Cirtautaitė, Birutė Petruškaitė

          Pastatas projektuojamas svarbioje ir reikšmingoje Žvėryno vietoje - sankryžoje, kur susikerta intensyviausios Sėlių ir Kęstučio gatvės. Pleišto formos sklypas lemia tai, kad naujasis pastatas bus lengvai apžvelgiamas iš trijų kraštinių. Į tai atsižvelgiant sumodeliuotas išraiškingas tūris, ekspresyvus visais savo fasadais. Pirmo aukšto pastatai formuoja Sėlių gatvės ir vidinio pravažiavimo gatvelės perimetrą, bet neuždaro kampo, kuriame įrengiama želdiniais apsodinta kalva.
          Sklype projektuojamos skirtingo charakterio ir paskirties žalios salos: žalia kalva, poilsio zona darbuotojams, miesto daržas ir kt. Kartu su pastato viduje projektuojamais augalais šios salos kuria bendrą žalią karkasą - lankytojams ir darbuotojams jaukų, sveiką ir patogų mikroklimatą - būdingą Žvėryno rajonui.

          Pirmasis pastato aukštas arčiausiai žmonių, lengviausiai prieinamas, todėl skirtas viešosioms funkcijoms: kavinėms, nuomai, galerijoms, poilsio zonoms. Pastato sandara universali: dieną laisvai praeinamas pro centrinį vestibiulį, vakare, esant poreikiui, gali veikti tik iš lauko.
          Siekiama, kad projektuojamas pastatas ne tik išpildytų Žvėryno rajono urbanistinį audinį, bet taptų įmonės vizitine kortele, atpažįstamu ženklu. Žvėrynui ir projektinei teritorijai būdingas nedidelis mastelis. Pirmo aukšto skirtingų smulkesnių tūrių kompozicija atliepia šią rajono vietos savybę. Kiekvienas tūris skirtingo medžiagiškumo, skirtingos estetikos.
          Siekiant išsaugoti ir partęsti Žvėryno vertingąsias savybes, išsaugomas sklype esančio gyvenamojo namo tūris ir plytų mūro sienų konstrukcija. Jis darniai įkomponuojamas į naują užstatymą, ne kaip puošmena, bet kaip neatsiejama pirmo aukšto tūrių kompozicijos dalis.|
          Biurų pastato daliai parinkta kontrastinga pirmam aukštui architektūrinė išraiška - sklendžiantis, vientisas solidus stačiakampio gretasienio tūris. Dviejų priešingų išraiškų santykis kuria vizualų įtampos tašką, kuris tampa įsimintina ir išskirtine architektūrine pastato charakterio savybe.
          Pastato konsolinė dalis tampa viešosios erdvės stogu, apsaugančiu nuo kritulių ir intensyvios saulės šviesos. Po pastato konsole įrengiama žalia kalva, kuri atskiria viešąją erdvę priešais pastatą nuo intensyvaus gatvių eismo, veikia kaip žaidimų aikštelė, papildo ir išbaigia pastato ir sklypo kompoziciją.
Sklypo planas

Pirmo aukšto planas

Antro aukšto planas

Trečio aukšto planas

Ketvirto aukšto planas

Pjūvis A-A

Pjūvis B-B