97_Dauniškio ežero pakrantė

 

Tipas: parko sutvarkymo projektiniai pasiūlymai
Vieta: Utena, Lietuva
Laikas: 2016
Autoriai: Mantas Olšauskas, Donatas Cesiulis, Tomas Usovas, Ieva Cicėnaitė

Dauniškio parkas šiandien – tai žiedas, einantis aplink ežerą, tačiau beveik jo neliečiantis. Parko lankytojas nuolat juda aplinkui vandenį, tačiau beveik neturi sąveikos su juo. Siūloma papildyti esamą parko schemą skirtingais objektais, kurie leidžiančiais nukrypti nuo įprasto tako ir išnaudoti įvairias vandens telkinio teikiamas galimybes. Šitaip sukuriamas alternatyvus kelias aplink ežerą, nepanaikinantis senojo, bet jį papildantis, su juo susikertantis, susiliejantis ir priartinantis lankytoją prie vandens. Objektų tankis einant aplink ežerą skiriasi: daugiausia jų vakariniame ežero šlaite, susisiekiančiame su miesto centru, o rytinis krantas, paliekant erdvės koplyčiai, numatomas ne toks aktyvus. Kiekvienas siūlomas objektas kuria savitą atmosferą ir santykį su vandeniu, taigi, pasirinkdami savo kelią iš daugybės galimų, miestiečiai parke gali atrasti vis naujų galimybių ir veiklų.

Lajų lieptas

Pertvarkoma automobilių aikštelė pavirsta parko prieigų aikšte, į kurią pro miesto bendrajame plane numatytą rekrecinės paskirties kompleksą atveda takas nuo miesto sodo, šitaip sujungdamas dvi svarbias miesto žaliąsias zonas. Įėjimo aikštės akcentu tampa puslankio formos lieptas, pakylantis virš įėjimo tako ir šlaito, įrėminantis ežero vaizdą ir leidžiantis lankytojams priartėti prie pušų viršūnių.

Ežero baseinas

Parko centru tampa kompleksas prie vandens, kuriame telkiasi įvairios funkcijos. Čia galima saugiai pasiturkšti seklioje vonioje su čiuožynėmis į vandenį ar pasivaržyti gilesniame baseine su plaukimo takeliais, taip pat nušokti nuo skirtingo aukščio tramplinų. Virš ežero iškylantį tūrį sudaro kavinė su terasa ant vandens ir amfiteatru, kuriame galima stebėti renginius, vykstančius aikštėje priešais ar nuo stogo aikštelės grožėtis ežero vaizdu.

Pušyno takas

Šlaite tarp miesto centro ir ežero, pušynu vingiuojantis takas siūlo galimybę ramiai pasivaikščioti atokiau nuo aktyvių veiklų pakrantėje. Tarpiniams sustojimams siūlomos palei taką išdėstytos poilsio salos.

Laiptai į vandenį

Ežero vakarine kraštine einantį taką su vandeniu jungia iš šlaito išnyrantys laiptai, sukuriantys progą prisėsti ant žolės ar kietos dangos, įmerkti kojas į vandenį ar pasideginti pietų saulėje.

Žvejų molai

Šiauriniame ežero kampe patogu ateiti pažvejoti, priplaukti valtimi ar tiesiog pasėdėti prie vandens. Trys betoniniai molai, įstrižai įsirėždami į vandenį, suformuoja kieto kranto fragmentus, tarp kurių įsiterpę meldai kuria privatesnes, nuo kranto atribotas erdves.

Paplūdimys

Priešais koplyčią esantis miestiečių pamėgtas paplūdimys papildomas suolais – gultais, ant kurių patogu prisėsti, pasideginti saulėje ar stebėti besimaudančiuosius.

Meldų žiedas

Esamas medinis takas, einantis aplink pietinį ežero galą ir supantis ten esantį meldų masyvą, papildomas nauju taku, sutrumpinančiu kelią tarp dviejų ežero krantų ir atvedančiu į žiedą, įsiterpusį tarp ežero ir meldų sąžalyno.

Iškylų pakrantė

Vakariniame ežero krante, pievoje šalia esamo apžvalgos liepto, siūloma įrengti pusiau atviras pavėsines su stalais ir suolais, kuriose miestiečiai galėtų rengti iškylas, bendrauti ir stebėti ežero gyvenimą.