16_Kelių muziejus

Tipas: kelių muziejaus konkursinis projektas
Vieta: Vievis, Lietuva
Laikas: 2011
Rezultatai: III vieta
Autoriai: Mindaugas Reklaitis, Mantas Olšauskas, Julija Reklaitė, Ieva Cicėnaitė

Projekte kuriamas lakoniško ir išskirtinio pastato-ženklo įvaizdis; akcentuojamas siekis suteikti muziejaus lankytojui naujos patirties ir įspūdžių; muziejaus pastatas jungia supančią gamtišką aplinką ir urbanistinį, žmogaus sukurtų mechanizmų turinį.

Projekte pabrėžiamas ryšys su supančia aplinka, išlaikomas vizualinis išorės-vidaus santykis.
Pastatas įkomponuojamas sklype išnaudojant nedidelį reljefo perkirtį, jis „įsodintas“ šlaite suteikiant tūriui grakštumo ir ženkliškumo. Taip kuriamas pastato identitetas - švarus, lakoniškas tūris ir nuosaiki, funkcionali forma. Visa muziejaus teritorija puikiai apžvelgiama nuo pastato stogo, kuris tampa pasivaikščiojimo trasa ir amfiteatru su apžvalgos aikštele, naudojama tiek lauko ekspozicijai (kurioje išdėstyta stambi kelių statybos ir priežiūros technika, rekreacinės ir interaktyvios zonos) apžvelgti, tiek įvairiems renginiams rengti. Kelių muziejaus dislokacija prie vienos svarbiausių ir judriausių Lietuvos magistralių yra ne tik logiška, bet ir labai svarbi - automagistralė yra lauko ekspozicijos tąsa. Projektuojant pastatą stengiamasi nesukurti ryškios vizualinės ribos tarp pastato išorės ir vidaus, tai suteikia žiūrovui laisvumo pojūtį, kuomet jis vienas ar su grupe gali leistis į naujų patirčių pilną kelionę muziejuje ir jo teritorijoje.
Kelių muziejaus ekspozicija pagrįsta skirtingų žiūrovo patirčių ir emocijų siekiu. Patirtis muziejuje kuriama sluoksniais, kad skirtingo išsilavinimo, amžiaus ir interesų žiūrovai susirinktų tik jiems būdingą informacijos ir patirties rinkinį. Tokiu būdų garantuojamas muziejaus atraktyvumas skirtingiems žiūrovams ir tai, kad įgijus naujos patirties po tam tikro laiko tas pats muziejus žiūrovui ir vėl bus įdomus. Pastatą kiaurai skrodžiančioje ašyje sukurta skirtingų kelio dangų instaliacija yra ir muziejaus simbolis - kelio metafora – ir, keliaujant per muziejų atraktyvumo suteikianti erdvė, apžvelgiama iš skirtingų taškų.