75_Pastatas Žvejų g., Klaipėdoje

Tipas: svečių namų pastato konkursinis projektas
Vieta: Klaipėda, Lietuva
Laikas: 2014
Autoriai: Mindaugas Reklaitis, Mantas Olšauskas, Ieva Cicėnaitė, Jūratė Cirtautaitė, Kristina Puidokaitė, Vilius Kazlauskas, Gytis Vidžiūnas

Projektuojamų svečių namų sklypas yra jautrioje Klaipėdai vietoje: senamiesčio riba ir Danės upės krantinė įpareigoja atsižvelgti į kontekstą ir surasti tinkamo mastelio ir silueto sprendimus.

Sklype formuojamas intensyvus užstatymas su miesto erdvinį karkasą papildančiomis erdvėmis. Pastatas dalinamas į 2 dalis, paliekant lokalią žalią erdvę tarp pastatų ir viešąją erdvę su atsirandančiu meno objektu prie Tiltų gatvės. Ši erdvė taip pat nurodo aiškią kryptį nuo gatvės ir Biržos tilto Danės krantinės link. Taip organizuojami patogesni pėsčiųjų judėjimo srautai ir pritraukiama didesnė jų dalis  krantinės link.

Pastato tūrinei kompozicijai pasirinktas tradicinis Klaipėdos senamiesčio namo siluetas. Sklype komponuojami du tūriai, atskirti labai siauru tarpu iš Danės upės krantinės pusės. Viename iš tūrių išlaikoma tradicinė, ramesnė proporcija, kitame - stogo šlaitas tarsi ištempiamas Danės upės krantine. Pietiniame fasade, nukreiptame į Žvejų gatvę, atsiradęs kiemas įręžia pratęstąjį tūrį ir jį nupjauna. Šis fasadas kontrasto būdu dengiamas želdiniais, kurie išryškina pjūvio liniją, kuria žaliąją erdvę šalia svečių namų. Taip fasado išklotinė nuo upės pusės yra ramesnė, artimesnė senamiesčiui, o iš Žvejų gatvės pusės architektūrinė kalba sustiprinama kontrastingais elementais, drąsesniais sprendimais.  

Kuriama tūrinė – erdvinė kompozicija respektuoja Klaipėdos senamiesčio architektūrai, tačiau išlaiko modernios architektūros principus. Atsiradusios dvi pastato “galų” kryptys yra statmenos Danės upei ir Tiltų gatvei. Taip sustiprinamas esamas užstatymo tipas senamiestyje. Stogų linija įsilieja į bendrą kontekstą ir sukuria vientisą krantinės išklotinės siluetą. Pastatas tampa kontekstualus Klaipėdos senamiestyje ir papildantis krantinės išklotinę.