86_Parkas Vaikutėnuose

Tipas: parko sutvarkymo konkursinis projektas
Vieta: Vaikutėnai, Lietuva
Laikas: 2015
Autoriai: Mantas Olšauskas, Donatas Cesiulis, Ieva Cicėnaitė, Kristina Puidokaitė

Skirtingos erdvės ir funkcijos pasklido vandens telkinio prieigose, kviesdamos miestiečius ir miesto svečius atrasti parką kaip daugialypių potyrių erdvę. Visa parko teritorija apželdintomis kalvelėmis atribota nuo gatvių, lengvai prieinama miestelėnams, kupina jaukių kampelių: uogyno labirintas, didžiulė pieva Joninių laužams, vaikų žaidimo parkelis, laužavietės, vandens pramogų zonos. Parko centre ant kūdros kranto projektuojama iš visų pusių gerai apžvelgiama multifunkcinė krantinė, kuri sujungia skirtingas parko zonas ir tampa kompoziciniu visos teritorijos akcentu. Krantinė – tai naujas orientyras, atpažįstamas ir išsiskiriantis, suteikiantis naują įvaizdį ne tik parkui, bet visiems Vaikutėnams.
Dideli renginiai su gausybe žmonių nevyksta dažnai, todėl siūlome parką, kuriame būtų jauku ir patogu ne tik didelių susibūrimų ar švenčių metu, bet ir paprastomis dienomis, kai čia laisvalaikį leidžia Vaikutėnų gyventojai. Krantinė ir kitos parko zonos gali būti patogios tiek miniai lankytojų, švenčiančių miesto šventę, tiek ir pavienėms porelėms, jaukų vakarą vaikštinėjančioms pakrante. Siūlome ne griežtą scenarijų ką ir kur parke veikti, bet universalų objektą su jo naudojimosi instrukcija, kuria vadovaudamiesi naudotojai patys spręs ką norėtų daryti.

KRANTINĖ VASARĄ / ŽIEMĄ
Pagrindinį ir svarbiausią parko elementą siūlome teritorijos centre ant kūdros kranto - tai didžiulė vientisa medinė platform, panaši į laivo denį. Aplink dėstomos sporto aikštelės, paplūdimys, vandens pramogų zonos. Platforma pasiekiama naujai tiesiamu lieptu-tilteliu per kūdrą. Įrengiamas platus suolas - tribūna krepšinio ir tinklinio varžybų stebėtojams. Kitoje pusėje, šalia vandens, didžiuliai masyvūs laiptai–terasos, ant kurių galima patogiai sėdėti įmerkus kojas į vandenį. Žiemą, užšalus kūdrai, paruošiama puiki ledo ritulio aikštelė, kurioje vykstančias varžybas žiūrovai gali stebėti nuo tribūnomis virtusių krantinės terasų.

LYGIAI
Aukščiausias taškas - tai nedidelė apžvalgos aikštelė, skirta pasidairyti po parką tarsi stovint bangas skrodžiančio laivo priekyje. Vidurinysis lygis – vieta scenai ir medinis amfiteatras. Žemesnysis lygis – prieplauka – vieta arčiausiai vandens, patogi švartuoti valtis, žvejoti. Po amfiteatru suformuota pavėsinė pasislėpti nuo lietaus.

PARKO ERDVĖS FORMAVIMAS
Tvenkinys praplatinamas ir pagilinamas; iš iškastos žemės, užuot ją išvežus, suformuojamos kalvelės, apsodintos medžiais ir krūmais ir formuojančios natūralų žaliąjį barjerą nuo Zarasų ir Parko gatvių. Pravažiuojantiems parkas atsiveria tik pakalnėse ir proskynose, tarsi žvelgiant pro rakto skylutę. Žiemą nuo kalvų leidžiamasi rogutėmis.
Užuot įrengus didelę asfaltuotą, monotonišką automobilių stovėjimo aikštelę viename teritorijos gale, siūlome atsižvelgti į gyventojų įpročius ir leisti parkuoti išilgai gatvės, kuo arčiau vietos, į kurią atvažiuojama. Tai leistų išvengti koncentruotos grįstos zonos, konkuruojančios su žalia parko aplinka. Kas vieną ar dvi išilgines parkavimo vietas siūlome formuoti saleles su medžiais arba krūmais, taip suminkštinant ribą tarp gatvės ir parko.

UOGYNO LABIRINTAS
Rytinėje teritorijos dalyje, siūlome įrengti avietėmis, gervuogėmis ir kitomis uogomis apsodintą labirintą. Uogoms sunokus, tai būtų unikali vieta skaniai pasiklysti. Prie pagrindinės sankryžos, gerai matomoje ir lengvai pasiekiamoje vietoje, siūlomas reprezentatyvus ir lengvai apeinamas iš visų pusių meninis akcentas.